Ohje arvonlisäverovelvolliseksi hakeutuvalle

Yritys voi joissain tapauksissa hakeutua oma-aloitteisestiarvonlisäverovelvolliseksi, vaikkei yritys olisi lain mukaanarvonlisäverovelvollinen. Arvonlisäverovelvolliseksi hakeutunut yritysmerkitään yleensä arvonlisäverovelvolliseksi ilmoituksensaapumispäivästä alkaen.

Yritys voi hakeutuaarvonlisäverovelvolliseksi

  1. kiinteistön käyttöoikeudenluovuttamisesta,
  2. vähäisestä liiketoiminnasta,
  3. yhteisöhankinnasta,
  4. alkutuotannosta tai
  5. taide-esineen tekijänä
  6. esiintyvänä taiteilijana.

Jos yritys,joka harjoittaa liiketoimintaa ja alkutuotantoa, haluaa hakeutuaarvonlisäverovelvolliseksi, vaikka sen kalenterivuoden liikevaihto jää allevähäisen toiminnan rajan, yrityksen tulee hakeutuaarvonlisäverovelvollisten rekisteriin molemmista toiminnoista.

1. Kiinteistön käyttöoikeuden luovutus

Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttaja voi tietyin edellytyksin hakeutua verovelvolliseksi. Tällaisessa tapauksessa huoneistoa käyttävän vuokralaisen tai kiinteistöosakeyhtiön osakkaan tulee harjoittaa huoneistossa jatkuvaa arvonlisäverollista toimintaa.

Rastita kohta jailmoita arvonlisäverovelvollisuuden alkupäivä. Ilmoita kiinteistönvuokralaisen nimi ja Y-tunnus lomakkeen sivulla 4 kohdassa Lisätietoja.Liitä mukaan kopio vuokrasopimuksesta.

Lue lisää hakeutumisesta arvonlisäverovelvolliseksi kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta vero.fi-sivultaAvautuu uuteen välilehteen

2. Vähäisen liiketoiminnan harjoittaja

Josyrityksen harjoittama liiketoiminta on vähäistä eli yrityksenkalenterivuoden liikevaihto on enintään 20 000 euroa, yritysvoi kuitenkin hakeutua arvonlisäverovelvolliseksi.

Kalenterivuoden liikevaihtoon lasketaan vain kalenterivuodelle kohdistuvan tilikauden tai tilikausien liikevaihto. Jos tilikausi poikkeaa kalenterivuodesta, kalenterivuoden liikevaihto lasketaan yhdistelemällä eri tilikausien liikevaihtoja kalenterivuotta vastaavaksi.

Josyritys haluaa hakeutua arvonlisäverovelvolliseksi, merkitse rasti japäivä, josta haluat verovelvollisuuden alkavan. Verovelvollisuus voialkaa aikaisintaan hakemuksen saapumisesta tai hakemuksessa ilmoitetustamyöhemmästä ajankohdasta.

Merkitse rasti myös silloin, josyritys ryhtyy harjoittamaan alkutuotannon lisäksi myös muutaliiketoimintaa ja kalenterivuoden yhteenlaskettu liikevaihto jää alle 20 000euron. Jos alkutuotannon ja muun liiketoiminnan yhteenlaskettuliikevaihto on kalenterivuoden aikana yli 20 000 euroa, merkitse rastikuitenkin kohtaan "Yritys ilmoittautuu arvonlisäverovelvolliseksiliiketoiminnasta".

Lue lisää vähäisen toiminnan arvonlisäverotuksessa vero.fi-sivultaAvautuu uuteen välilehteen

3. Yhteisöhankkija

Tavaroidenyhteisöhankinnalla tarkoitetaan irtaimen esineen ostoa toisestaEU-maasta.

Elinkeinonharjoittaja on verovelvollinenyhteisöhankinnoista, jos elinkeinonharjoittajan toiminta ei miltään osinoikeuta vähennykseen arvonlisäverotuksessa ja jos yhteisöhankinnatylittävät 10 000 euroa kuluvana tai edellisenä kalenterivuonna.

Elinkeinonharjoittajalla tai oikeushenkilöllä on kuitenkin mahdollisuushakeutua verovelvolliseksi, vaikka yhteisöhankinnat eivät ylittäisikäänmainittuja määriä.

Ilmoita hakeutumisen alkupäivä ja rastita kohta "yhteisöhankinnasta". Ilmoita aika, jonka yritys on verovelvollisena, lomakkeen kohdassa lisätietoja, sivulla 4. Verovelvollisuuden pitää kestää vähintään kaksivuotta. Verovelvollisuus voi alkaa aikaisintaan hakemuksen saapumisestatai hakemuksessa ilmoitetusta myöhemmästä ajankohdasta.

4. Alkutuottaja hakeutuu arvonlisäverovelvolliseksi

Josyritys harjoittaa alkutuotantoa ja yrityksen liikevaihto on kalenterivuodenaikana enintään 20 000 euroa, sillä on mahdollisuus hakeutuaarvonlisäverovelvolliseksi. Alkutuotantoa ovat mm. maatalous,metsätalous, puutarhatalous, turkistarhaus ja porotalous.

Jos yrityshaluaa hakeutua arvonlisäverovelvolliseksi, merkitse rasti ja päivä,josta haluat verovelvollisuuden alkavan. Verovelvollisuus voi alkaaaikaisintaan hakemuksen saapumisesta tai myöhemmästä ajankohdasta.

Merkitserasti myös silloin, jos yritys ryhtyy harjoittamaan alkutuotantoa muunliiketoiminnan lisäksi ja yrityksen yhteenlaskettu liikevaihto kalenterivuoden aikana jää alle 20 000 euron. Jos alkutuotannon ja muunliiketoiminnan yhteenlaskettu liikevaihto on kalenterivuoden aikana yli 20000 euroa, merkitse rasti kuitenkin kohtaan "Yritys ilmoittautuuarvonlisäverovelvolliseksi alkutuotannosta".

5. Taide-esineen tekijä

Myöstaide-esineen tekijä voi hakeutua arvonlisäverovelvolliseksi, vaikkaliikevaihto olisi kalenterivuodessa enintään 20 000 euroa.

Jos haluathakeutua arvonlisäverovelvolliseksi, merkitse rasti ja päivä, jostahaluat verovelvollisuuden alkavan. Verovelvollisuus voi alkaaaikaisintaan hakemuksen saapumisesta tai myöhemmästä ajankohdasta.

6. Esiintyvät taiteilijat

Esiintyvien taiteilijoiden, muiden julkistenesiintyjien ja urheilijoiden sekä heidän esityksiään myyvienon mahdollista hakeutua arvonlisäverovelvolliseksiesiintymispalkkioiden ja tilaisuuden järjestäjälle luovutettujenesitysten myynnistä saatavien korvausten osalta. Hakeutuminenverovelvolliseksi ei ole mahdollista tekijänoikeuskorvausten osalta eikäsiltä osin kuin esiintymispalkkio tai muu korvaus käsitellääntuloverotuksessa palkkatulona.

Y-lomakkeellemerkitään kohtaan "Yritys hakeutuu arvonlisäverovelvolliseksi" sepäivämäärä, josta verovelvollisuus alkaa. Hakeutumisen perusteilmoitetaan sivulla 4 kohdassa lisätietoja. Ilmoita kohdassa lisätietoja"hakeudun esiintymispalkkioista arvonlisäverovelvolliseksi".Verovelvollisuus voi alkaa aikaisintaan hakemuksen saapumisesta taimyöhemmästä ajankohdasta.

Merkitse päivämäärä myös silloin, joshaluat hakeutua tästä toiminnasta arvonlisäverovelvolliseksi, vaikkayrityksenne ilmoittautuu liiketoiminnasta arvonlisäverovelvolliseksi.